Výzkum Marsu – od historie až po současnost

Povrch planety, kde probíhá výzkum Marsu.

Dobývání vesmíru je něco, co se s lidstvem táhne už nějaký ten čas. Dokazuje to například pilotovaný kosmický program Apollo 11. V rámci něho vkročil první člověk na Měsíc. Výzkum Marsu do takových dálek zatím ještě nedošel, ale vše je na dobré cestě. Člověk se o to rozhodně snaží už od roku 1960. Pojďte s námi nahlédnout do nedaleké historie.

  • První snahy o lety k Marsu.
  • Rusko vs. Spojené státy americké.
  • Výzkumy na Marsu.

Výzkum Marsu a jeho historie

Jako první začal s programem Mars Sovětský svaz, a to prostřednictvím projektu Mars 1, který bohužel selhal. V letech 1960 až 1964 bylo vysláno celkem sedm sond, z nichž čtyři se nedostaly ani na cestu k Marsu. Se svými pokusy začaly v roce 1964 také Spojené státy americké. Ty vsadily na sondy s názvem Mariner.

Dobývání Marsu krok za krokem

Výše uvedené sondy pochopitelně nejsou ty jediné, které se snažily dostat k této planetě. Výzkum Marsu samozřejmě pokračoval dál a podobných pokusů bylo více než dost. O nich se zmíníme prostřednictvím níže uvedených otázek a odpovědí.

Jaké ostatní mise následovaly v rámci dobývání Marsu?

Byly to třeba sondy Viking, mise Fobos, Mars 96, Mars Panthfinder a další. V jejich případě už byl na Mars přepravován i rover, který zkoumal povrch na této planetě.

Jak se jmenují projekty z novodobějších dějin?

Byl to například Mars Reconnaissance Orbiter, Phoenix, Mars Science Laboratory nebo sonda Maven.

Co si představit pod názvem Perseverance?

Tak je nazývána sonda vynesená na raketě Atlas v polovině roku 2020.

Jakým směrem se ubírá výzkum Marsu?

Cílem je samozřejmě prozkoumání půdy, atmosféry a zjištění povrchových vod. Výjimkou není ani zkoumání života na Marsu.

Jaké další známé sondy lze zmínit?

Je to například čínská mise s názvem Tianwen-1. Dále je to Hope neboli Emirates Mars Mission. Oba dva projekty se pojí s rokem 2021.