Apollo 11 – Kosmický let spojený s přistáním na Měsíci

S vesmírem se pojí řada nejrůznějších projektů týkajících se výzkumů na Marsu, ale i na Měsíci. Právě s Měsícem je spojen asi jeden z nejznámějších kosmických letů, jehož název je Apollo 11. Pojďte si s námi připomenout tento slavný okamžik, kdy lidé poprvé v historii stanuli na povrchu Měsíce.

  • Americký pilotovaný let.
  • V lodi byli tři astronauti.
  • Let měl označení 1969-059A.

Apollo 11 v číslech

Mnohé z Vás bude jistě zajímat, kdy byl vlastně realizován let Apollo 11. V jaký okamžik vkročil člověk poprvé na Měsíc? Tyto informace Vám přiblížíme prostřednictvím níže uvedené tabulky.

PředmětHodnota
Start kosmické lodi16.7.1969
Přílet na oběžnou dráhu19.7.1969
Přistání na Měsíci20.7.1969
Doba na povrchu Měsíce21 hodin 31 minut
Návrat na Zemi24.7.1969
Informace týkající se přistání na Měsíci.

Jen pro upřesnění uvedeme, že v rámci tohoto stejnojmenného kosmického programu šlo o pátý pilotovaný let do Vesmíru. Zároveň to byl třetí let směřující k Měsíci.

Kdo byli členové legendární posádky?

Kosmická loď Apollo 11 měla tříčlennou posádku. Jejím velitelem byl Neil Amstrong, jehož jméno bude už asi navždy zaznamenáno v dějinách lidstva. Toho osudného dne s ním na Měsíc vkročil ještě Buzz Aldrin, který byl pilotem lunárního modulu, s nímž přistáli na Měsíci. Na oběžné dráze na ně čekal pilot velitelského modulu Michael Collins.

Tento vesmírný program měl pochopitelně i svoji záložní posádku, na jejíž využití nedošlo. Záložním velitelem byl James Lovell, pilotem velitelského modulu měl být William Anders a pilotem lunárního modulu Fred Haise.

Konspirační teorie týkající se Apollo 11

Nutno zmínit, že s dobýváním Měsíce se pojí i řada konspiračních teorií vyvracejících první kroky Američanů na Měsíci. Poukazováno je na všelijaké detaily, které hovoří o opaku a nahraném divadle. Pravdou však zůstává, že toto prvenství i přes nejrůznější dohady Spojeným státům americkým asi nikdo nevezme. A Neil Amstrong bude tím, kdo udělal onen první krok na Měsíci.