Vláknina je pro tělo nezbytnou a důležitou složkou

Vláknina nacházející se v ořeších nejrůznějšího typu.

Lidské tělo potřebuje pravidelně dostávat spoustu nejrůznějších látek, mezi které patří například vitamín C. Jednou z dalších přínosných složek je určitě vláknina. Ta nabývá dvou forem. Může být rozpustná a nerozpustná. Jestliže nemáte tušení, v čem spočívají její klady, začtěte se do následujících řádků.

  • Reguluje trávení tuků a sacharidů.
  • Je živinou pro trávicí trakt.
  • Snižuje hladinu cholesterolu.
  • Eliminuje riziko rakoviny konečníku.

Jaké jsou zdroje vlákniny?

Jak bylo zmíněno v úvodu, vláknina může být rozpustná. Ta je obsažena v potravinách, jakými jsou některé druhy ovoce a zeleniny, luštěniny, oves a brambory. Nerozpustná vláknina má podobu obilných slupek, celozrnných jídel, okurky, hnědé rýže a mrkve. Doporučená denní dávka vlákniny je u dospělého člověka asi 20 až 30 gramů. V níže uvedené tabulce si uděláte představu, kolik jí obsahují jednotlivé potraviny.

PotravinaMnožství vlákniny
Krajíc celozrnného chleba3 až 5 g
Lnění semínko 100 g35 až 40 g
Meloun 100 gCca 0,5 g
Fazole 100 g15 až 20 g
Vláknina se nachází v mnoha potravinách.

Vláknina – rady a tipy pro její příjem

Jestliže chcete, aby Vašemu tělu nechyběla vláknina, pak do svého jídelníčku zařaďte oříšky a nejrůznější semínka. Typickým příkladem jsou mandle, lněná semínka, chia semínka a pistácie. Při pečení se snažte používat celozrnnou mouku. Výjimkou není ani ta mandlová nebo pohanková. Volba by měla padnout také na sacharidové přílohy, mezi něž patří pohanka, bulgur a kuskus. Pokud s nadšením konzumujete jablka či okurky, neloupejte z nich slupku. Právě v ní se totiž nachází velké množství vlákniny.

Ve výčtu podobných tipů by šlo bezpochyby pokračovat. Příjemným vlákninovým „nakopávačem“ se může stát například ranní smoothie koktejl z vhodného ovoce a zeleniny. Sem tam si hlavní jídlo doplňte o fazole a červenou čočku. Když budete konzumovat cokoliv jiného, zajímejte se o složení takového jídla, kde je vláknina uvedena v patřičné gramáži. Alespoň budete vědět, jestli jí máte za den dostatek.