Vitamín C je jedním z nejdůležitějších vitamínů

Tělo každého člověka potřebuje dostatečný přísun vitamínů. Ty posilují imunitní systém a jsou v podstatě základním stavebním kamenem odolné a zdravé fyzické schránky. V přemíře nejrůznějších vitamínů se nyní zaměříme na vitamín C, který máte možnost konzumovat přirozeně nebo jako doplněk stravy.

  • K čemu je tento vitamín dobrý?
  • Potřebují ho také malé děti?
  • Jaké je vhodné dávkování?

Vitamín C je pro tělo nezbytný

Tento vitamín je přínosem pro celé lidské tělo. Dokazuje to například jeho pozitivní vliv na nervovou soustavu. To znamená, že přispívá k dobré psychické pohodě. Pokud jej máte v těle dostatek, eliminujete obtěžující únavu a ospalost. Zároveň zajišťuje tvoření nezbytného kolagenu a má kladný vliv na energetický metabolismus. Zkrátka, zlepšuje imunitní systém člověka.

Dávkování vitamínu C

Vitamín C má stejně, jako jiné látky doporučení z hlediska dávkování. Jak asi správně tušíte, nezbytný je i pro malé děti. Pokud mají být silné a jejich tělo má správně fungovat, nedostatek vitamínu C je naprosto nežádoucí. V níže uvedené tabulce Vám prozradíme, jaké jsou pro malé ratolesti doporučené dávky.

VěkDoporučená dávka
0 až 3 měsíce50 mg
4 až 11 měsíců55 mg
1 až 3 roky60 mg
4 až 6 let70 mg
Víte, jaká je denní dávka tohoto vitamínu u dětí?

Pokud jde o dospělého člověka, doporučená denní dávka vitamínu C by se měla pohybovat kolem 80 mg.  Obdobná dávka je vhodná také pro těhotné ženy. U nich se spotřeba může zvýšit i o 10 %.

Vitamín C a předávkování

Vitamín C je vitamínem, který se v těle neuskládá ve formě zásob. Na rozdíl od jiných látek Vám tak nehrozí předávkování. Jeho nadměrné množství z těla jednoduše odejde. Je však pravdou, že dávka nad 2 000 mg za den může způsobit především podráždění žaludku. Výjimkou není ani častější výskyt ledvinových kamenů. Proto to s vitamínem C jednoduše nepřehánějte a snažte se spíše dodržet konzumaci doporučené denní dávky.