Úrokové sazby a jejich podrobné dělení

Když se rozhodnete, že si vezmete hypotéku nebo využijete klasický spotřebitelský úvěr, budete se rozhodovat podle velice důležitého parametru. A tím jsou úrokové sazby. Pozor si však musíte dát na to, že není úrok jako úrok. Tento číselný údaj může nabývat nejrůznějších podob a my Vám nyní přinášíme možnost, naučit se v něm správně číst.

  • Existují odlišné formy úročení.
  • Úrokové sazby mají své zkratky.
  • Důležitá je hodnota RPSN.

Zkratky úrokové sazby

Tím stěžejním rozlišovacím parametrem úrokové sazby je bezpochyby zkratka. Jasně vypovídající údaj, ze kterého si uděláte představu o tom, zda se konkrétní číselný údaj týká úroku ročního nebo denního. V níže uvedené tabulce Vám přinášíme seznam zkratek s jejich latinským a českým názvem.

ZkratkaLatinský názevČeský název
p. a.Per annumRoční úroková sazba
p. s.Per semestrPololetní úroková sazba
p. q.Per quartumČtvrtletní úroková sazba
p. m.Per mensemMěsíční úrokový sazba
p. d.Per diemDenní úroková sazba
Přehled značení úrokových sazeb.

Díky této zkratka proniknete do úrokové sazby, respektive si budete schopni spočítat, kolik peněz ve výsledku přeplatíte.

Pojmy související s úroky

Pokud jde o úrok, můžete samozřejmě narazit i na několik dalších výrazů. Například úroky, které získáte a dál se už neúročí jsou označovány, jako jednoduché. Ty složité se naopak dál úročí. Pokud jde o kombinaci obojího, vznikají smíšené úroky.

Úrokové sazby RPSN

Nakonec by měla padnout zmínka o té nejdůležitější úrokové sazbě, která je známá pod zkratkou RPSN. Jak už prozrazuje její název Roční procentuální sazba nákladů, jde o úrok, v němž jsou započítány i nejrůznější přidružené poplatky. Oproti klasickému úroku má tedy nejvíce vypovídající hodnotu. Zahrnovat může poplatky za sjednání půjčky, vedení úvěrového účtu nebo pojištění schopnosti splácet. Tento údaj musí navíc povinně zveřejňovat každý poskytovatel hypotéky či úvěru.

Nyní když víte, jak číst úrokovou sazbu, není nic snazšího než si najít výhodnou půjčku pro Vaše potřeby.