Hypotéka vs. stavební spoření – Znáte hlavní rozdíly

Chcete si pořídit vlastní bydlení? Potom budete určitě řešit vhodný způsob financování. V tomto směru se nabízí dvě nejčastější varianty produktů. Je to hypotéka a úvěr ze stavebního spoření. Oba se liší úrokovou sazbou a zároveň řadou dalších věcí, se kterými Vás v následujících řádcích podrobněji seznámíme.

  • V čem je lepší hypotéka?
  • Proč si vzít úvěr ze stavebního spoření?
  • Jaké je třeba splnit podmínky?

Hypotéka a její charakteristika

Pokud se nejprve zaměříme na přednosti hypotéky, budou vypadat následovně. Je to určitě možnost získat vyšší peněžní obnos s nižším úrokem a s rozložením splatnosti na několik let. Na druhou stranu musíte počítat s tím, že budete ručit nemovitostí a čeká Vás složitější administrativní proces, než kdybyste si šli do banky pro pár tisíc korun. Hypotéka patří určitě k osvědčeným finančním produktům.

Úvěr ze stavebního spoření rozebraný do nejmenšího detailu

Hypotéka samozřejmě není tím jediným, co Vám umožní financovat vlastní bydlení. Nejčastěji proti ní stojí úvěr ze stavebního spoření. U něj mnohdy nepotřebujete ručit nemovitostí a můžete ho kdykoliv doplatit. A to bez sankcí. I on však může mít svá úskalí, což prozradí otázky a odpovědi níže.

Kdy mohu dosáhnout na řádný úvěr ze stavebního spoření?

Musíte si spořit alespoň dva roky a mít naspořenou část cílové sumy.

O jak vysokou částku se jedná?

V závislosti na konkrétním případu to může být od 30 % do 50 %.

Co když tolik peněz naspořeno nemám?

Potom lze využít překlenovací úvěr do té doby, než dosáhnete na ten řádný. Musíte však počítat s tím, že jeho úroková sazba bude o něco větší.

Má hypotéka také svůj překlenovací úvěr?

Bohužel ne, hypotéka je úvěrovým produktem, který je postavený trochu jinak.

Je u stavebního spoření stejný úrok po celou dobu splácení?

Ano, v tomto případě nefixujete úrok jako u hypotéky na časová období, ale je Vám zajištěna shodná úroková sazba po celou dobu splácení.