Sputnik 1 byla první umělá vesmírná družice

Jestliže se Vám líbil jeden z našich předchozích článků s názvem Vzdušný obr, určitě Vás zaujme také dnešní tematika. A tou je Sputnik 1. I když jde o historickou záležitost, spousta milovníků vesmíru bude určitě správě vědět, že se jedná o první umělou vesmírnou družici.

  • Sputnik 1 byla ruská družice.
  • Její celé označení je Prostějšij Sputnik.
  • Odstartovala z kosmodromu Bajkonur.

Něco málo z historie

Zmínit bychom měli to, že hlavním konstruktérem byl Sergej Koroljov, který Sputnik 1 vytvořil v 50. letech 20. století. Družice pochází z tehdejšího Sovětského svazu. Pokud chcete znát důležité milníky spjaté se samotným startem, začtěte do níže uvedené tabulky.

PředmětHodnota
Vynesení do vesmíru4.10.1957
Vysílač vysílal od4.10.1957
Vysílač vysílal do25.10.1957
Vynesena nosnou raketouR-7
Časové údaje spojené s první družicí ve vesmíru.

Sputnik 1 a jeho jednoduchost

Tato družice vznikla v rámci vesmírného závodu mezi Sovětským svazem a Spojenými státy americkými. Nakonec první družici do vesmíru vypustilo SSSR. Byl to Sputnik 1 založený na relativně jednoduchém principu. Celá konstrukce měla 83,6 kg. Jediné, co tato družice obsahovala byl vysílač vydávající pípavý signál na příslušné frekvenci. Pomyslný důraz počátku objevování vesmíru. Družice obletěla Zemi 1 440krát a poté shořela po vstupu do zemské atmosféry.

Provedení družice Sputnik 1

Mnohé jistě fascinuje, že takové lehké zařízení bylo vypuštěno do vesmíru a setrvalo tam takovou dobu. Proto v závěru uvedeme ještě několik doplňujících technických parametrů. Například to, že tloušťka stěn vnějšího pláště byla 1 mm. Vysílače pracovaly na frekvenci 20,005 a 40,002 MHz. Podstatné byly samozřejmě dva páry antén připevněných k družici. Ty dosahovaly délek 2,9 a 2,3 m. Průměr družice byl pouhých 58 cm, takže se ve skutečně nejednalo o nic velkého. Tělo pod pláštěm mělo stěny tlusté 2 mm. Sputnik je zkrátka fenoménem, který se zapsal do historie objevování vesmíru. Minimálně mu patří prvenství z pohledu první umělé družice ve vesmíru.