Sleva na dani může nabývat nejrůznějších podob

Daňová přiznání nás doprovází každý rok. Za většinu zaměstnanců je zpracovává zaměstnavatel. Podnikatelé a další výjimky si jej musí zpracovat sami. Pokud do této skupiny patříte také, jistě Vás bude zajímat sleva na dani, která může být z úroků hypotéky a podobně. Všechny dostupné slevy Vám nyní představíme podrobněji.

  • Prozradíme Vám jednotlivé typy slev.
  • Zjistíte, jaké jsou termíny pro daňové přiznání.
  • A možná ještě něco navíc.

Sleva na dani – jakou můžete uplatnit?

Každý z nás, kdo podává daňové přiznání má nárok minimálně na jednu základní slevu, která je pro každého stejná. Je to sleva na poplatníka, jejíž výše se může každý rok měnit stejně, jako výše ostatních níže uváděných slev.

Sleva na dani pro poplatníka je asi tou jedinou, jíž získají všichni. Ty ostatní už se týkají konkrétních jednotlivců. Pokud patříte mezi mladé studující občany, určitě Vám přijde vhod sleva na studenta ve výši několika tisíc korun. Naopak postarší občané využijí slevu na držitele ZTP/P nebo invaliditu. V rámci manželského svazku je to sleva na manželku a školkovné.

Sleva na dani – další zvýhodnění

Výše uvedenými zvýhodněními to samozřejmě nekončí. Daňový bonus může být spojen i s řadou ostatních situací. Typickým příkladem jsou dary, bezúplatná plnění, zaplacené úroky z hypotéky či úvěru ze stavebního spoření a úhrady na vzdělání. Výjimkou pochopitelně není penzijní připojištění a životní pojištění. Sleva na dani se může týkat i příspěvků odborům nebo dárců krve.

Kdy odevzdat daňové přiznání?

Důležité je vědět nejenom to, kolik si můžete odečíst z daňového základu. Podstatný je také termín, do kdy musíte odevzdat daňové přiznání. Seznam termínů Vám přinášíme v přehledné tabulce níže.

Daňové přiznáníTermín
Odevzdání standardním způsobemDo 1. dubna
Podání elektronickyDo 1. května
Zpracování daňovým poradcemDo 1. července
Termíny související s podáním daňového přiznání.

Tyto termíny se samozřejmě mohou každý rok lehce měnit podle toho, na kdy vychází tento datum. Může se stát, že je to bude na víkend.