Radioteleskop Arecibo patřil svého času k největším na světě

Lidé si rádi připomínají věci, které jsou nejširší, nejvyšší, nejdelší, ale také největší, což dokazují například vzdušní obři v podobě gigantických letadel. My se zaměříme na svého času nejrozměrnější radioteleskop světa. Ten nabízí observatoř Arecibo, jíž Vám nyní představíme podrobněji.

  • Nachází se poblíž portorického města Arecibo.
  • Provozována je Cornellovou univerzitou.
  • Zároveň ji využívala Národní vědecká nadace.

Kdy vznikla observatoř Arecibo?

Historie této observatoře je spojena s rokem 1963. Právě její nedílnou součástí je radioteleskop, který byl do roku 2016 tím největším na světě. V dnešní době už bohužel nefunguje, protože byl poškozen hurikánem Maria. To vedlo k jeho destrukci. Přesto patří k legendárním. My Vám nyní prozradíme několik důležitých číselných údajů.

PředmětHodnota
Průměr radioteleskopu305 m
Výška plošiny s přístroji150 m
Zaměření od zenitu20° až 40°
UmístěníVyhaslý kráter sopky
Parametry jednoho z největších radioteleskopů.

Tento radioteleskop je sice nepohyblivý, ale právě rotace Země umožňovala pozorování poměrně širokého pásu oblohy.

Radioteleskop vyslal zprávu mimozemšťanům

Byla to právě observatoř Arecibo, respektive tento radioteleskop, s pomocí něhož došlo k objevení dvojhvězdného pulsaru PSR B1913+16. K tomu došlo v roce 1974. Ve stejném roce byla z radioteleskopu vyslána zpráva pro mimozemské civilizace. Tato obří stavba se pochopitelně stala velkým lákadlem také pro filmaře. Dokazuje to hned několik filmových snímků zaměřených právě na mimozemský svět. Typickým příkladem je seriál Akta X nebo film Kontakt. Ani James Bond z akčního snímku Zlaté oko si nenechal ujít tento objekt.

Radioteleskop a jeho součásti

Observatoř Arecibo se skládá nejenom ze zmiňovaného radioskopu, který byl bohužel v roce 2017 poničen hurikánem. Jeho další nedílnou součástí je také návštěvnické centrum a lidar. V případě teleskopu můžete narazit na oficiální pojmenování Arecibo Radio Telescope a Arecibo 12m radio telescope. Poblíž komplexu se mimo jiné nachází i místo sloužící pro vypuštění sondážních raket. Asi dvacet kilometrů od města Arecibo.