Obezita může negativně ohrozit Vaše zdraví

Zvýšené množství tukové tkáně promítající se do nadbytečné tělesné hmotnosti. Přesně takhle nějak je definována obezita, o které do jisté míry rozhodují zdravé a nezdravé tuky. Je pravdou, že nezdravá tloušťka lidí je doslova celosvětovým problémem, což dokazují mnohé statistiky. Jestliže chcete vědět, jak jsou na tom Češi, začtěte se o níže uvedené tabulky.

PředmětHodnota
Obezita u Čechů18,5 %
Ohrožení u mužů20 %
Ohrožení u žen18 %
Mírná nadváha u mužů47 %
Mírná nadváha u žen33 %
Jak jsou na tom s obezitou Češi?

Co způsobuje nebezpečnou obezitu?

Obezita sama o sobě nevzniká, i když někteří lidé mohou mít genetické předpoklady, popřípadě je trápí zdravotní problémy. Tím nejčastějším je asi hypofunkce štítné žlázy nebo užívání vybraných léků. Obezita jako taková je však způsobena i řadou dalších faktorů.

  • Minimální pohyb
  • Málo spánku
  • Špatné stravování
  • Hormonální příčiny

Podle čeho se pozná obezita?

Asi nám dáte za pravdu, že obézní člověk se víceméně pozná na první pohledu. Nežádoucí hromadění tuků v těle je viditelné na různých partiích. Nejčastěji to bývá na břišní dutině, tedy v obdobu pasu. Dále je to zadek a boky. Každý člověk to má trochu jinak. Nezdravé přibírání váhy je definováno také prostřednictvím indexu tělesné hmotnosti. Ten je označován zkratkou BMI neboli Body Mass Index. Na základě hmotnosti a výšky člověka lze zjistit, zda konkrétní jedinec má normální tělesnou hmotnost nebo trpí nadváhou, popřípadě obezitou.

Obezita představuje nebezpečí. Začněte žít zdravě

Obezitu jako takovou byste rozhodně neměli podceňovat. Nejenom, že jde o vizuální problém, ale tím primárním je zdraví člověka. Přispívá k bolesti kloubů, neplodnosti, může vést k cukrovce II. typu, je příčinou kardiovaskulárních problémů a podobně. Přesně z těchto důvodů je vhodné obezitu léčit. Pokud si neporadíte sami, vyhledejte odborníky, dietology nebo nutriční specialisty. Ti Vám dokáží navrhnout takový jídelníček a pohyb, že se přebytečných kilogramů dozajista zbavíte. V některých případech pomůže i operativní zákrok.