Druhy úvěrů – Znáte všechny typy dostupných půjček?

V dnešní době máte možnost využít přemíru nejrůznějších úvěrových produktů pro uspokojení vlastních potřeb. Jestliže chcete vědět, jaké jsou ty nejčastější, prozradíme Vám to včetně stručných informací o nich samotných. A jaké druhy úvěrů patří k těm nejvyhledávanějším?

  • Hypotéční úvěr
  • Spotřebitelský úvěr
  • Kontokorentní úvěr

Hypotéční úvěr je na vzestupu

A začneme asi tou největší půjčkou, kterou představuje hypotéční úvěr. Ten patří mezi administrativně náročnější druhy úvěrů. Není se čemu divit, získáváte vyšší peněžní obnos s dlouhou dobou splatnosti. Proto nechybí ani ručení nemovitostí. Oproti jiným půjčkám je hypotéka spojena s nižším úrokem. Je pravdou, že se jí daří rok od roku, což dokazují historická data z let 2019 a 2020.

PředmětHodnota
Meziroční nárůst34,3 %
Objem refinancovaných hypoték68,9 %
Přibližný objem 2019162 miliard korun
Přibližný objem 2020217 miliard korun
Jak to bylo s objemem hypoték v Česku?

Tato čísla se pochopitelně každým rokem mění. Je ale pravdou, že v posledních letech jsou s menšími výkyvy na vzestupu.

Druhy úvěrů – spotřebitelský úvěr

Spotřebitelský úvěr představuje v podstatě klasickou půjčku. Ta může být účelová i neúčelová. Oproti hypotéce nejde o tak vysokou peněžní sumu a délku splatnosti. Pojí se s ní trochu vyšší úrok. O výhodnosti této půjčky vypovídá především roční procentuální sazba nákladů známá pod zkratkou RPSN. Spotřebitelský úvěr nabízí bankovní i nebankovní společnosti vlastnící licenci pro poskytování těchto služeb.

Ostatní druhy úvěrů

Na závěr se pojďme zaměřit ještě na další druhy úvěrů. Mezi ně rozhodně patří kontokorentní úvěr. V jeho případě jde v podstatě o možnost čerpat peníze na běžném účtu do mínusu. Existuje určitý úvěrový limit, který je Vám k dispozici. Vyšší úrok je hrazen vždy po dobu čerpání konkrétní sumy. Kontokorentní úvěr je v podstatě revolvingovým typem úvěru. To znamená, že bez jakéhokoliv schvalování a administrativy lze čerpat opakovaně. Na podobné bázi fungují například kreditní karty. Ty Vám umožní bezhotovostní platební styk a můžete je mít neustále při sobě.