Bolest zad dokáže pěkně znepříjemnit život

Člověka mohou v životě postihnout nejrůznější problémy související se zdravím. Někoho trápí například obezita. A právě ta je do jisté míry spojena s dalšími obtížemi. Na mysli máme bolest zad, která je mimo jiné vlastní pro lidi se sedavým zaměstnáním a omezenou mírou pohybu.

  • Víte, jaké jsou příčiny bolesti zad?
  • Tušíte, jak se těchto problémů zbavit?
  • Tohle všechno Vám nyní prozradíme.

Bolest zad je problémem mnohých Čechů

Je pravdou, že bolest zad tráví spoustu z nás. V tomto směru lze rozdělovat bolest na tu akutní a chronickou. Ta je dlouhodobějšího charakteru. Obvykle v délce trvání šesti měsíců a více. A jak je to se statistikami týkajícími se Čechů?

PředmětHodnota
Problémy s hypertenzí v ČR24 %
Muži19 %
Ženy25 %
Největší problémy55 a více let
Víte, kolik Čechů se potýká s bolestí zad?

Do této statistiky je zahrnuta bolest zad v podání krční páteře, ale také té hrudní nebo bederní.

Co způsobuje bolest zad?

Každý by měl vědět, co vlastně způsobuje tyto nepříjemné problémy a bolesti. Sedavé zaměstnání jsme zmínili už v úvodu tohoto článku. S tím pochopitelně souvisí nedostatek pohybu, ale třeba i špatná matrace na spaní. Bolesti se často objevují v okamžiku, kdy přetěžujete určité partie svého těla. Výjimkou není ani svalová dysbalance a ploché nohy.

Prověřené rady na bolavá záda

Mnohé z Vás určitě napadne, že bolest zad lze elimininovat nejrůznějšími cviky. Právě pohyb je pro tělo velice důležitý a při problémech se zády to platí dvojnásob. Jedním z praktických cviků je například protažení páteře prostřednictvím kolébky, kdy se při poloze na zádech snažíte dávat nohy a hlavu k sobě. Na zemi můžete vyzkoušet také cvik, při kterém pokrčíte nohy a hlavu vytahujete za kostrčí. To znamená, že ji prohýbáte a opíráte o týl. Účinnou alternativou jsou pak návštěvy masážních salonů nebo rehabilitačních středisek. Nápomoci Vám v tomto směru budou i fyzioterapeuti a jejich šikovné ruce.