Trápí vás zažívání? Vyzkoušejte low fodmap dietu!

Low Fodmap Dieta

Co je to FODMAP

FODMAP je zkratka pro "Fermentovatelné Oligosacharidy, Disacharidy, Monosacharidy a Polyoly". Jde o skupinu sacharidů a cukerných alkoholů, které se špatně vstřebávají v tenkém střevě a mohou způsobovat zažívací potíže u citlivých jedinců. Mezi typické příznaky intolerance FODMAP patří nadýmání, plynatost, bolesti břicha, průjem nebo zácpa.

Nízkofodmapová dieta je dietní přístup, který spočívá v omezení potravin s vysokým obsahem FODMAP. Cílem diety je zmírnit nebo odstranit zažívací potíže spojené s intolerancí FODMAP. Nejedná se o dietu na hubnutí, ale o způsob stravování, který pomáhá identifikovat a omezit problematické potraviny.

Dieta má tři fáze. První fáze je eliminační, kdy se ze stravy vyřadí všechny potraviny s vysokým obsahem FODMAP. Druhá fáze je reintrodukční, kdy se postupně zavádějí jednotlivé FODMAP potraviny zpět do jídelníčku a sleduje se reakce organismu. Třetí fáze je personalizovaná, kdy si na základě výsledků předchozích fází sestavíte dlouhodobý jídelníček s omezením pouze těch FODMAP, které vám způsobují potíže.

Pro koho je dieta vhodná

Low FODMAP dieta je vhodná pro lidi s diagnózou syndromu dráždivého tračníku (IBS). IBS je chronické onemocnění trávicího traktu, které se projevuje bolestmi břicha, nadýmáním, plynatostí, průjmem nebo zácpou. Low FODMAP dieta není vhodná pro samoléčbu a měla by být dodržována pod dohledem nutričního terapeuta. Ten vám pomůže s individuálním nastavením diety a zajistí, abyste přijímali všechny potřebné živiny. Dieta je rozdělena do dvou fází: eliminační a reintrodukční. V eliminační fázi se ze stravy vyřadí potraviny s vysokým obsahem FODMAP sacharidů. Po zlepšení příznaků se postupně zařazují potraviny s FODMAP sacharidy zpět do jídelníčku, aby se zjistila individuální tolerance. Je důležité si uvědomit, že low FODMAP dieta není univerzálním řešením pro všechny s IBS. Někteří lidé s IBS mohou zaznamenat zlepšení příznaků i bez diety, zatímco u jiných nemusí být dieta dostatečně účinná.

Potraviny s vysokým obsahem FODMAP

Některé potraviny obsahují vysoké množství FODMAP, což jsou specifické druhy sacharidů, které mohou u některých lidí způsobovat zažívací potíže. Mezi tyto potraviny patří například:

 • ovoce jako jablka, hrušky, mango, meloun
 • zelenina jako cibule, česnek, brokolice, květák
 • luštěniny jako fazole, čočka, cizrna
 • obiloviny jako pšenice, žito, ječmen
 • mléčné výrobky s laktózou
 • sladidla jako med, agáve, fruktóza

Nízkofodmapová dieta je typ eliminační diety, která se zaměřuje na omezení konzumace potravin s vysokým obsahem FODMAP. Tato dieta se obvykle doporučuje lidem s diagnózou syndromu dráždivého střeva (IBS), protože jim může pomoci zmírnit příznaky, jako jsou bolesti břicha, nadýmání, průjem a zácpa. Důležité je si uvědomit, že nízkofodmapová dieta by měla být dodržována pod dohledem lékaře nebo registrovaného nutričního terapeuta.

low fodmap dieta

Potraviny s nízkým obsahem FODMAP

Nízkofodmapová dieta je typ eliminační diety, která omezuje příjem určitých typů sacharidů nazývaných FODMAP. Tyto sacharidy se špatně vstřebávají v tenkém střevě a mohou u některých lidí způsobovat zažívací potíže, jako je nadýmání, plynatost, bolesti břicha a průjem. Dieta s nízkým obsahem FODMAP se obvykle dodržuje po dobu 2-6 týdnů, během nichž se z jídelníčku vyřadí potraviny s vysokým obsahem FODMAP. Po této eliminační fázi se potraviny s FODMAP postupně znovu zavádějí, aby se zjistilo, které z nich vyvolávají příznaky.

Mezi potraviny s nízkým obsahem FODMAP patří:

Zelenina: mrkev, cuketa, lilek, zelené fazolky, špenát, rajčata

Ovoce: banány, borůvky, hroznové víno, kiwi, pomeranče, jahody

Zrna: bezlepkové pečivo, rýže, quinoa, kukuřice

Mléčné výrobky: laktózové mléko, tvrdé sýry, jogurt bez laktózy

Bílkoviny: maso, drůbež, ryby, vejce, tofu

Ořechy a semínka: mandle, chia semínka, lněná semínka, dýňová semínka

Je důležité si uvědomit, že nízkofodmapová dieta není určena k dlouhodobému dodržování a měla by být dodržována pod dohledem registrovaného dietologa nebo výživového poradce.

Jak dieta funguje

Low FODMAP dieta je typ eliminační diety, která se zaměřuje na omezení specifických typů sacharidů, o nichž je známo, že způsobují zažívací potíže u lidí s citlivým trávením, zejména u pacientů se syndromem dráždivého tračníku (IBS). FODMAP je zkratka pro Fermentovatelné Oligosacharidy, Disacharidy, Monosacharidy a Polyoly. Tyto sacharidy se v tenkém střevě špatně vstřebávají a následně fermentují v tlustém střevě, což může vést k nadýmání, plynatosti, bolestem břicha a průjmům. Dieta probíhá ve dvou fázích. V první, eliminační fázi, se ze stravy striktně vyřadí potraviny s vysokým obsahem FODMAP, jako jsou například cibule, česnek, mléčné výrobky, pšenice a některé druhy ovoce a zeleniny. Tato fáze obvykle trvá 2-6 týdnů. Pokud se v této době příznaky zlepší, přechází se do druhé fáze, tedy fáze znovuzařazování. V této fázi se postupně do jídelníčku zavádějí jednotlivé druhy FODMAP potravin, a to vždy po jednom a v malých množstvích. Cílem je identifikovat ty potraviny, které jsou pro daného jedince problematické a vyvolávají u něj nepříjemné příznaky. Je důležité zdůraznit, že low FODMAP dieta není určena k celoživotnímu dodržování, ale spíše jako nástroj k identifikaci a následnému omezení problematických potravin. Po identifikaci spouštěčů je možné dietu upravit a zařadit zpět do jídelníčku ty potraviny, které nezpůsobují potíže.

low fodmap dieta
Vlastnost Low FODMAP dieta Tradiční dieta
Omezení potravin Ano, některé druhy ovoce, zeleniny, obilovin a mléčných výrobků Závisí na typu diety
Vhodná pro Lidé se syndromem dráždivého tračníku (IBS) Závisí na typu diety
Dlouhodobá udržitelnost Náročnější, vyžaduje pečlivé plánování jídelníčku Závisí na typu diety

Příklady jídelníčku low FODMAP

Low FODMAP dieta je typ eliminační diety, která se zaměřuje na omezení konzumace určitých typů sacharidů, které se špatně vstřebávají v tenkém střevě. Tyto sacharidy se nazývají FODMAP a patří mezi ně fruktóza, laktóza, fruktooligosacharidy, galaktooligosacharidy a polyoly. U mnoha lidí s trávicími potížemi, jako je syndrom dráždivého tračníku (IBS), může konzumace potravin s vysokým obsahem FODMAP způsobovat nadýmání, plynatost, bolesti břicha a průjem.

Příklady jídelníčku s nízkým obsahem FODMAP:

Snídaně:

 • Ovesná kaše s bezlaktózovým mlékem a borůvkami
 • Míchaná vejce s špenátem a rajčaty
 • Bezlepkový toast s arašídovým máslem

Oběd:

 • Salát s grilovaným kuřecím masem, zeleninou s nízkým obsahem FODMAP (např. okurka, mrkev, paprika) a olivovým olejem a octem
 • Bezlepkové těstoviny s rajčatovou omáčkou a bazalkou
 • Zeleninová polévka s quinoou

Večeře:

 • Pečený losos s dušenou zeleninou (např. brokolice, cuketa, zelené fazolky)
 • Kuřecí kari s rýží basmati
 • Tofu stir-fry s hnědou rýží a zeleninou s nízkým obsahem FODMAP

Svačina:

 • Ovoce s nízkým obsahem FODMAP (např. banán, borůvky, jahody)
 • Hrnek bezlaktózového jogurtu
 • Mandle nebo vlašské ořechy (v omezeném množství)

Je důležité si uvědomit, že tolerance FODMAP se u jednotlivých osob liší. To, co jednomu člověku nedělá problémy, může u jiného vyvolat příznaky. Proto je důležité spolupracovat s registrovaným dietologem nebo nutričním terapeutem, abyste si vytvořili individuální jídelníček s nízkým obsahem FODMAP, který bude vyhovovat vašim potřebám a tolerancím.

low fodmap dieta

Tipy pro začátečníky

Low FODMAP dieta není dieta na hubnutí, ale eliminační dieta, která pomáhá identifikovat potraviny, které způsobují zažívací potíže u lidí se syndromem dráždivého tračníku (IBS). Pokud zvažujete low FODMAP dietu, je důležité poradit se s lékařem nebo registrovaným nutričním terapeutem. Odborník na výživu vám může pomoci vytvořit personalizovaný dietní plán, který bude vyhovovat vašim individuálním potřebám.

Během první fáze, eliminační fáze, se vyhýbejte potravinám s vysokým obsahem FODMAP po dobu 2-6 týdnů. Po této době se potraviny s FODMAP postupně znovu zavádějí, abyste zjistili, které potraviny vám způsobují potíže. Je důležité si vést dietní deník, abyste mohli sledovat, co jíte a jak se po jídle cítíte. To vám pomůže identifikovat spouštěcí potraviny.

Nezapomeňte, že low FODMAP dieta není trvalé řešení. Cílem je identifikovat spouštěcí potraviny a poté vytvořit personalizovaný dietní plán, který vám umožní jíst co nejpestřejší stravu s minimem příznaků.

Low FODMAP dieta není jen o omezení jídla, ale o objevování nových chutí a způsobů, jak si vychutnat jídlo bez nepříjemných zažívacích potíží.

Eliška Procházková

Rizika a vedlejší účinky

Low fodmap dieta je obecně považována za bezpečnou pro většinu lidí. Nicméně, jako u každé změny jídelníčku, i zde existují určitá rizika a potenciální vedlejší účinky, na které je třeba dávat pozor.

Nežádoucím účinkem, který se může objevit na začátku diety, jsou zažívací potíže, jako jsou nadýmání, plynatost a průjem. Tyto příznaky jsou obvykle mírné a samy odezní během několika dní, jak si tělo zvyká na nový způsob stravování.

Dlouhodobé dodržování low fodmap diety bez dohledu nutričního terapeuta může vést k nutričním nedostatkům. Některé potraviny s vysokým obsahem FODMAP, které jsou z diety vyřazeny, jsou totiž zároveň bohaté na důležité vitamíny, minerály a vlákninu. Nedostatek vlákniny může vést k zácpě a dalším zažívacím potížím.

Je důležité si uvědomit, že low fodmap dieta není určena k dlouhodobému dodržování. Jedná se o eliminační dietu, jejímž cílem je identifikovat potraviny, které spouštějí zažívací potíže. Po identifikaci problematických potravin je důležité je postupně znovu zavádět do jídelníčku a sledovat reakce těla.

Před zahájením low fodmap diety je vždy vhodné poradit se s lékařem nebo nutričním terapeutem. Odborník vám pomůže s individuálním nastavením diety a minimalizací rizik.

low fodmap dieta

Konzultace s lékařem

Před zahájením low FODMAP diety je nezbytné konzultovat váš záměr s lékařem nebo registrovaným nutričním terapeutem. Tito odborníci vám pomohou určit, zda je tato dieta pro vás vhodná, a to na základě vaší anamnézy, symptomů a celkového zdravotního stavu.

Lékař může provést testy k vyloučení jiných zdravotních potíží, které by mohly vaše symptomy způsobovat. Nutriční terapeut vám následně pomůže s individuálním nastavením diety, a to včetně seznamu potravin, kterým se vyhýbat, a potravin, které můžete konzumovat. Zároveň vám poskytne rady ohledně správného složení jídelníčku a nutričně vyvážené stravy během diety.

Důležité je si uvědomit, že low FODMAP dieta není určena k dlouhodobému dodržování. Jedná se o diagnostický nástroj, jehož cílem je identifikovat specifické potraviny, které vám způsobují potíže. Po eliminaci problematických potravin je nutné je postupně zařazovat zpět do jídelníčku a sledovat reakce vašeho těla.

0 Dlouhodobá udržitelnost diety

Dlouhodobé dodržování low FODMAP diety může být náročné, ale s trochou plánování a kreativity je to možné. Nejdůležitější je pochopit, že low FODMAP dieta není dieta na hubnutí, ale eliminační dieta. Jejím cílem je identifikovat potraviny, které spouštějí vaše trávicí potíže. Po identifikaci problematických potravin je můžete eliminovat ze svého jídelníčku nebo omezit jejich příjem na úroveň, kterou snášíte.

Low FODMAP dieta se skládá ze tří fází: eliminační fáze, reintrodukční fáze a personalizovaná fáze. V eliminační fázi, která trvá 2-6 týdnů, se vyhýbáte všem potravinám s vysokým obsahem FODMAP. V reintrodukční fázi postupně zavádíte jednotlivé FODMAP zpět do svého jídelníčku a sledujete své příznaky. V personalizované fázi si pak vytvoříte dlouhodobý jídelníček, který vám vyhovuje a minimalizuje vaše trávicí potíže.

Dlouhodobá udržitelnost low FODMAP diety závisí na vaší motivaci, kreativitě a podpoře okolí. Je důležité si uvědomit, že low FODMAP dieta není dieta "všechno nebo nic". I když se vám nepodaří dodržovat dietu striktně, i malé změny ve stravování mohou mít pozitivní vliv na vaše zdraví.

1 Alternativy low FODMAP diety

Low FODMAP dieta není jediným řešením pro lidi s trávicími potížemi. Existuje několik alternativních diet, které mohou být stejně účinné a lépe vyhovovat vašim individuálním potřebám a preferencím.

low fodmap dieta

Někteří lidé zjistí, že jim vyhovuje dieta s nízkým obsahem sacharidů. Tato dieta omezuje příjem sacharidů, včetně FODMAP, ale také zdravých sacharidů, jako je ovoce a zelenina.

Další možností je dieta specifická pro sacharidy (SCD). SCD dieta vylučuje specifické sacharidy, o kterých je známo, že způsobují trávicí potíže.

Pro ty, kteří trpí syndromem dráždivého tračníku (IBS), může být vhodná dieta s nízkým obsahem fermentovatelných oligosacharidů, disacharidů, monosacharidů a polyolů (FODMAP).

Je důležité si uvědomit, že neexistuje žádná univerzální dieta, která by fungovala pro každého. Je důležité spolupracovat s registrovaným dietologem nebo výživovým poradcem, abyste našli dietu, která vám bude nejlépe vyhovovat.

Publikováno: 09. 07. 2024

Kategorie: zdraví

Autor: LadislavFranc

Tagy: low fodmap dieta | typ diety