Registry dlužníků jsou zkoumány při žádosti o půjčku

Pokud Vám nestačí finanční prostředky z kreditní karty a rádi byste si vzali spotřebitelský úvěr nebo dokonce hypotéku, připravte se na jednu důležitou věc. Teď nemáme na mysli složitý administrativní proces a dokládání výše příjmu. Je to kompletní zkoumání Vaší osoby z pohledu bonity. V rámci tohoto procesu jsou zásadní registry dlužníků, kterých existuje v Česku hned několik.

  • Bankovní registr klientských informací.
  • Nebankovní registr klientských informací.
  • Sdružení na Ochranu Leasingu a Úvěrů Spotřebitelům.

Co obsahují registry dlužníků?

V první řadě je třeba zmínit, co takové registry dlužníků vlastně obsahují. Jejich název je do jisté míry vypovídající. Jde o databáze, v nichž jsou zaznamenáni hříšníci, kteří naplatí včas své závazky. Tyto registry pak slouží bankovním a nebankovním společnostem při posuzování bonity klienta a mají vliv na to, zda bude konkrétní žádost o úvěr schválena či nikoliv.

Registry neplatičů v otázkách a odpovědích

Pojďme se nyní zaměřit přímo na jednotlivé registry, s nimiž se sice přímo nesetkáte, ale jako žadatelé o úvěry byste o nich rozhodně měli vědět. Zápis v nich samotných Vám totiž může negativním způsobem zkomplikovat život.

Co značí zkratky BRKI a NRKI?

Právě za těmito zkratkami se ukrývá název Bankovní registr klientských informací a Nebankovní registr klientských informací. Ten první funguje zhruba od roku 2002.

Může být registr dlužníků pozitivní?

Ano, v registru mohou být uváděny také informace o Vaší pozitivní splátkové minulosti. Ty Vám naopak pomohou při získání půjčky.

Co se ukrývá za zkratkou SOLUS?

Tato zkratka přísluší zájmovému sdružení právnických osob zvanému Sdružení na Ochranu Leasingu a Úvěrů Spotřebitelům.

Co všechno je uváděno v registru dlužníků zvaném SOLUS?

V tomto registru jsou zaznamenávány i nefinanční informace. To znamená údaje o Vašich prodlevách se splatností týkající se telekomunikačních služeb nebo dodavatelů energií.

Lze požádat o výmaz z těchto registrů?

U registrů BRKI a NRKI k tomu dochází po splacení půjčky a určité lhůtě automaticky. U registru SOLUS to po uhrazení závazků věřitelům lze.