Natažený sval může zkomplikovat pohybové aktivity

Pokud se snažíte žít zdravě, určitě dáváte přednost vydatnému jídelníčku a pohybovým aktivitám. A právě při nich Vás může potkat jedna nemilá záležitost. Není to bolest zad, jak by si mohl, kdo myslet. Může to být natažený sval, který nabývá nejrůznějších stupňů poranění.

  • Svalová křeč
  • Natržený sval
  • Přetržený sval

Svalová křeč je tím menším problémem

Pokud Vás postihne natažený sval v podání svalové křeče, jde určitě o méně závažný typ zranění. O tom nemějte žádných pochyb. Prvně Vás možná zarazí ostřejší bolest ve svalu, na druhou stranu, při svalové křeči během chvíle odezní. V takovém případě můžete být rádi, protože nebyla způsobena ruptura svalu.

Natažený sval v otázkách a odpovědích

Svalovou křečí mohou problémy se svaly teprve začínat. Abyste měli patřičný přehled o tom, co Vás může potkat, přinášíme Vám několik zásadních otázek a odpovědí, kde se dozvíte více.

Co je to ruptura svalu?

V tomto případě už bohužel nejde jen o natažený sval, ale o natržení nebo přetržení svalu. Rupturu do jisté míry poznáte podle toho, že Vám místo hodně oteče a může se objevit i krevní sraženina.

Kdy si můžete natrhnout sval?

Velice často jsou tyto stavy spojovány s dlouhodobým přetěžováním dané partie. Zároveň může jít o neopatrný pohyb. Pokud se jedná o natažený sval, ten může být naopak zapříčiněn dehydratací, malým množstvím minerálních látek v těle či špatným a nedostatečným rozcvičením.

Jak postupovat při zranění svalu?

V každém případě ukončete daný pohyb, zkuste sval protáhnout a použijte chladivý obklad. Při vážnějším zranění samozřejmě vyhledejte lékařskou pomoc.

Jak je rehabilitován natržený nebo přetržený sval?

Použity mohou být nejrůznější metody od akupunktury, přes magnetoterapie až po rázové vlny.

Existují způsoby, jak zabránit natažení svalu?

Určitě dbejte na pozvolné rozcvičení před vyšší pohybovou zátěží a aktivitou. Pravidelný strečink je základ. Do jisté míry Vám může být nápomocno také tejpování rizikových partií těla.