Autonomní vozidla jsou blízkou hudbou budoucnosti

Pohled do moderního autonomního vozidla.

Technologický vývoj je nezadržitelný ve všech směrech, o tom není třeba pochybovat. Dokazují to nové a nové družice ve vesmíru, ale také autonomní vozidla. Tímto termínem jsou označovány samořízené automobily. To znamená ty, které nevyžadují při jízdě součinnost člověka. Pojďme se ale této tematice věnovat od A až do Z.

Určitý typ automatizace má každý vůz

Na počátku všeho je třeba zmínit, že automatizace u vozidel nabývá nejrůznějších stupňů. Obecně je zmiňováno pět úrovní. Počítá se pochopitelně i ta nultá, jíž mají postarší vozy. A právě do této kategorie může spadat i Váš ojetý vůz. Autonomní vozidla stupně nula dokáží řidiči hlásit určité situace a upozorňovat na ně. Pak existují i ty pokročilejší spadající do vyšší řady.

  • Adaptivní tempomat
  • Automatické parkování
  • Určování směru jízdy

Autonomní vozidla v otázkách a odpovědích

Pojďme se ale na autonomní vozidla podívat pod drobnohledem a přiblížit si jednotlivé stupně automatizace. To podstatné a důležité Vám nyní přinášíme prostřednictvím níže uvedených otázek a odpovědí.

Jaké senzory jsou využívány v rámci automatizace?

Jsou to různé radary, počítačové vidění, ale také systém GPS nebo lidar.

Jak je označována částečná a podmíněná automatizace?

Částečná automatizace začíná u stupně dva, kdy za Vás auto zrychluje a brzdí. Podmíněná automatizace je označována stupněm tři, kdy se po určitou část jízdy nemusíte věnovat řízení.

Co značí stupeň čtyři?

Taková autonomní vozidla už přináší maximální automatizaci a vyžadují pozornost jen v hodně nebezpečných situacích.

Jaká je budoucnost automatizace?

Je to level pět, kdy vozidlo v podstatě nebude potřebovat volant a některé další ovládací prvky. Jízda v takovém autonomním vozidle už bude plně automatizovaná.

Jak se k autonomním vozům staví zákon?

Ten je samozřejmě krok nazpět za těmito technologiemi a legislativa různých zemí plně nepovoluje autonomní vozidla. Týká se to především vyšších stupňů automatizace od trojky a výše. Ve Spojených státech amerických se ale tyto systémy už pozvolna testují.